Zastupitelé rozhodli, že chtějí koupit Oblouk

  • Úvod
  • Novinky
  • Zastupitelé rozhodli, že chtějí koupit Oblouk

Zastupitelé městského obvodu Poruba na svém zasedání 14. května rozhodli, že mají nadále zájem o nabytí spoluvlastnického podílu a domu včetně pozemků v Oblouku od společnosti Residomo. Poruba chce získat spoluvlastnický podíl v bytovém domě č. p. 501 a koupit bytový dům č. p. 511 včetně všech přilehlých pozemků. Celkově se jedná o 128 bytů. Nabídková prodejní cena od společnosti Residomo je 129 milionů korun.

„Oblouk je brána do Poruby a symbol našeho městského obvodu. Zaslouží si, aby vypadal důstojně. Pokud se nám podaří byty majetkově scelit, můžeme přistoupit k rekonstrukci, celou lokalitu pozvednout a vrátit jí její původní funkčnost a význam. Budeme se společností Residomo jednat a budeme chtít odkup dokončit co nejdříve. Zároveň jednáme o tom, aby Residomo část získaných finančních prostředků vrátila zpět do Poruby. A to tak, že opraví některé ze svých objektů, které v našem obvodu vlastní,“ informovala starostka Lucie Baránková.

Po odkupu by logicky následovala rekonstrukce. Ta by měla vyjít přibližně na 145 milionů korun. Cílem je vrátit dominantě Poruby její lesk a oživit i okolní veřejný prostor, který v současnosti skomírá.

Odkup a následnou rekonstrukci Oblouku chce Poruba financovat z úvěru. Proto zastupitelstvo požádalo město o úvěr ve výši 300 milionů korun, ze kterého chce financovat i rekonstrukci domu na Dělnické ulici, kde vznikne Komunitní dům pro seniory. „Úvěr je koncipován tak, abychom jeho převážnou část mohli splácet z nájmů nově nabytých bytů a neomezili tím další důležité projekty, které chceme v souladu s naším strategickým plánem v následujících letech realizovat,“ dodala starostka. Po rekonstrukci budovy se bude muset řešit i předprostor Oblouku, který by se opět měl stát atraktivním a živým místem Poruby.

Majetkové vztahy v Oblouku jsou v současné době spletité. V podstatě celou stavbu tvoří tři domy. Ten s číslem popisným 511 (nejblíže k Dělnické ulici) patří Residomo, číslo popisné 500 (dům s věžičkou u nábřeží SPB) je v majetku bytového družstva. Zbývajících deset vchodů má číslo popisné 501 a ideální majetkový podíl v nich mají Residomo a Poruba. Aktuálně platnou smlouvou je pak ošetřeno, kdo se bude o který z vchodů starat.

Oblouk je asi nejznámější stavba socialistického realismu v České republice a je jediná stavba Poruby, která se dostala na poštovní známky.