Brána pro inspirující projekty, které oživí Porubu, se opět otevřela

Startuje sedmý ročník participativního rozpočtu. Do 31. března mohou Porubané starší 15 let podávat návrhy, které zatraktivní veřejný prostor v obvodě.

I letos tyto projekty zacílí na komplexní proměnu celých dvorů či prostranství v okolí domů. „Jde o ojedinělý koncept, který nemá obdobu v jiných městech České republiky, kde participativní rozpočet využívají. Věříme, že nám stejně jako v uplynulých letech přijdou nápady, které přispějí k tomu, že z Poruby společně uděláme ještě hezčí místo pro život nás všech,“ řekla starostka Lucie Baránková Vilamová. Pro vítězný projekt je určeno 5 milionů korun. Je to o milion korun více než v uplynulém roce.

Také došlo k inovaci názvu značky. Zelená Porubě je minulostí, aktuálně lze nápady přihlašovat do naší Poruby. „Participativní rozpočet se v našem podání stále vyvíjí, a proto jsme se rozhodli pro trefnější název, který jeho podstatu mnohem lépe vystihuje. V této souvislosti jsme změnili i logo,“ doplnila starostka Lucie Baránková Vilamová.

Další podmínky participativního rozpočtu zůstávají beze změn. Fantazii ani kreativitě, jak vybraný dvůr proměnit, se meze nekladou. Navrhované projekty se mohou týkat úpravy zeleně, zpevněných ploch, mobiliářů, pískovišť i herních prvků. Pro sportovní plochy lze doporučit nový povrch, hřiště mohou být doplněna o branky, basketbalové koše, šachové stolky atd. Důležité také je, aby si přihlašovatelé zajistili součinnost sousedů. Každý návrh musí svým podpisem podpořit minimálně dalších třicet osob. Během dubna došlé nápady posoudí odborná komise a vybere tři, které postoupí do hlasování. Ještě předtím však budou pod dohledem architektů a krajinářů rozpracovány a představeny veřejnosti. Hlasování je naplánováno na listopad letošního roku.

V loňském roce díky hlasujícím vyhrál pumptrack a dopravní hřiště u křižovatky ulic Martinovská a Průběžná. „Podobný areál jsem v Porubě postrádala. Přišlo mi tedy skvělé, že jej díky participativnímu rozpočtu mohu navrhnout. Jsem ráda, že se vše podařilo rychle zrealizovat. Když procházím kolem a vidím, že se tam prohánějí děti na odrážedlech i sportovních kolech, vím, že se naše společná snaha vyplatila,“ uvedla autorka návrhu Lucie Tešnarová, která zároveň poukázala na to, že výhodou hřiště je, že je neoplocené a neomezeně přístupné.

Přihlášky je možné podávat do 31. března 2024 a veškeré informace najdou zájemci na webu naseporuba.cz. Pro všechny, kteří mají nějaký nápad, jak zkvalitnit veřejný prostor ve svém okolí, chystá Poruba i setkání u kávy. Dozví se tam vše potřebné nejenom o porubském participativním rozpočtu, ale i o projektu města Tvoříme prostor. Setkání se uskuteční 4. března v 16 hodin v kavárně ef-kafe na Alšově náměstí.