Dopravní hřiště a pumptrack

Participativní rozpočet Zelená Porubě vznikl v roce 2016. Za sebou má už šest ročníků, dva poslední ale byly výjimečné. Lidé v nich nenavrhovali dílčí změny veřejného prostoru, ale kompletní proměny dvorů. To je mezi participativními projekty netradiční a unikátní. Navíc tři návrhy, které vybrala odborná porota do finále, dotvořili předkladatelé s pomocí architektů a výsledkem byly nádherné projekty. Pro vítězný návrh obvod byly vyčleněny čtyři miliony korun.

V posledním ročníku participativního rozpočtu Zelená Porubě vyhrál návrh na vytvoření dopravního hřiště s pumptrackovou dráhou. Po půl roce od vyhlášení výsledků ho už mohly především děti využívat.

Výsledky hlasování participativního rozpočtu Zelená Porubě, které se uskutečnilo na přelomu února a března roku 2023, byly jednoznačné. S velkou převahou zvítězil návrh na vytvoření dopravního hřiště a pumptracku pro děti, které si autoři představovali u křižovatky ulic Martinovská a Průběžná. Vše ostatní už bylo velmi rychlé.

Byla zpracována projektová dokumentace, vysoutěžen zhotovitel stavebních prací a během několika měsíců se místo proměnilo. Samotné práce byly hotové celkem rychle, nejdéle trvala dodávka samotné pumptrackové dráhy, vše od vyhlášení výsledků po dokončení prací trvalo jen něco přes půl roku.

Na místě, kde stála původní asfaltová plocha, vyrostlo dopravní hřiště, vedle je samotný pumptrack. Nové je i pískoviště, lavičky, odpadkové koše a stojany na kola pro dospělé i děti a u pískoviště nová houpačka, stylově ve tvaru jízdního kola.

Je nádherné sledovat, jak se díky návrhům Porubanů jednotlivá místa proměňují. Právě takové projekty jako je dopravní hřiště a pumptrack ukazují, že participativní rozpočet má smysl. Lidé si sami vymyslí, co by se jim líbilo, seženou si podporu místních, a když pak uspějí, mají k místu mnohem lepší vztah. Věříme, že i v dalším ročníku přijdou lidé se skvělými nápady a další dvůr se zase změní k lepšímu.