Komunitní centrum v září přivítá první návštěvníky

  • Úvod
  • Novinky
  • Komunitní centrum v září přivítá první návštěvníky

Hned několik nej nabídne po svém otevření 2. září Komunitní centrum Všichni spolu, které vyrostlo v Pustkoveckém údolí v blízkosti Základní školy Karla Pokorného. Jde o první budovu v Porubě, která má zelenou střechu, komplex nabízí největší hřiště na území obvodu, které je uzpůsobeno i pro hendikepované, a součástí je i komunitní zahrada, kterou jinde v Porubě lidé nenajdou.

„Cílem je, aby se komunitní centrum stalo místem, kam se lidé budou chodit bavit, vzdělávat a odpočívat. Chceme, aby přicházeli rodiče i prarodiče s dětmi, setkávali se tam celé komunity. Jsme rádi, že celý areál je uzpůsoben tak, aby ho bez problémů mohli využívat i lidé s omezenou pohyblivostí nebo se sníženou schopností smyslového vnímání. Sloužit bude také škole, a věřím, že se brzy stane oblíbeným místem, kam budou Porubané a nejenom oni chodit,“ uvedla starostka Poruby Lucie Baránková.

Centrum nabízí velké víceúčelové hřiště, spoustu různorodých atrakcí a budovu se zázemím, která je určena k vzdělávání i jako místo pro aktivity nejrůznějších organizací. V jednom křídle budovy je sociální zařízení a zázemí pro správce areálu, v přední části větší otevřená klubovna, recepce a kanceláře pro individuální poradenství. Ve venkovním prostoru je komunitní zahrada s ovocnými stromy, keři a místem, kde porostou květiny a bylinky.

Venkovní prostor komunitního centra nabízí řadu atrakcí. Dá se tam cvičit (venkovní posilovací a cvičební stroje, lezecká stěna, trampolíny), hrát si (velké prostorové hřiště se švédskou sítí, trubkovým telefonem, skluzavkou nebo kuřím mostem), tříbit smysly (dotykové stěny z různých materiálů, kaleidoskop), vyluzovat zvuky (betonový telefon, zvukové polštáře, kamenný xylofon), trénovat mozek (maxišachy, optický hranol, Newtonova houpačka) nebo zahradničit. A také relaxovat na různých posezeních nebo u ohniště. Vysazeny jsou rovněž listnaté stromy, keře a popínavé rostliny, zajímavostí je i habrové bludiště.

Služby v komunitním centru budou poskytovat Centrum pro rodinu a sociální péči, které nabízí preventivní programy na podporu manželských a rodinných vztahů, a sdružení Mens Sana. To poskytuje psychosociální služby lidem s psychickými problémy, trénink paměti a další aktivity.

Celý prostor bude určen pro nejrůznější komunitní akce. Vevnitř bude možno pořádat přednášky, klubová setkání a zájemci si budou moci prostory i pronajmout pro svou akci.

Výstavba komunitního centra získala podporu celé řady organizací, které se věnují hendikepovaným skupinám obyvatel. Projekt je spolufinancován Evropskou unií, Moravskoslezským krajem a městem Ostrava. Celkové náklady činily cca 50 milionů korun - 18 milionů korun získala Poruba z dotace Integrovaného regionálního operačního programu, dvěma miliony na venkovní vybavení přispěl kraj a o zbývající částku se rovným dílem podělila Ostrava a Poruba.

Publikováno dne 27.8.2019