Komunitní centrum Všichni spolu


Místo přístupné všem členům komunity. Místo zcela bezbariérové, které poskytne prostor pro realizaci širokého spektra vzdělávacích, sociálních a volnočasových aktivit. To je komunitní centrum Všichni spolu, které vzniklo v areálu Základní školy Karla Pokorného. Místo nabízí velké víceúčelové hřiště, mnoha atrakcí různého typu a budovou se zázemím, která slouží k vzdělávaní i jako místo pro aktivity nejrůznější organizací. Tato budova se může pochlubit první zelenou střechou na území městského obvodu Poruba.

V jednom křídle budovy je sociální zařízení a zázemí pro správce areálu, v přední části větší otevřená klubovna, recepce i kanceláře pro individuální poradenství. Centrum je kompletně bezbariérové, takže je plně přístupné zdravotně znevýhodněným. Ve venkovním prostoru je komunitní zahrada s jabloněmi, hrušněmi, švestkami, rybízy i angrešty, trvalkami a bylinkami. Vysazeny byly listnaté stromy, keře, popínavé rostliny a založeno habrové bludiště.

Venkovní prostor komunitního centra nabízí řadu atrakcí, všechny jsou přístupné i pro hendikepované. Je možné cvičit (venkovní posilovací a cvičební stroje, lezecká stěna, trampolíny), hrát si (velké prostorové hřiště s rozhlednou, švédskou sítí, trubkovým telefonem, skluzavkou nebo kuřím mostem), tříbit smysly (dotykové stěny z různých materiálů, kaleidoskop), vyluzovat zvuky (betonový telefon, zvukové polštáře, kamenný xylofon), trénovat mozek (maxišachy, optický hranol, Newtonova houpačka) nebo zahradničit. A také relaxovat na různých posezeních nebo u ohniště.

Komunitní centrum je veřejnosti přístupné od 2. září 2019.

Výstavba komunitního centra získala podporu celé řady organizací, které se věnují hendikepovaným skupinám obyvatel. Projekt je spolufinancován Evropskou unií, Moravskoslezským krajem a městem Ostrava.

Projekt získal ocenění v soutěži Adapterra Awards vyhlašované Nadací Partnerství za zajímavé spojení adaptačních opatření se zajišťováním služeb formou komunitního centra.

Projekt rovněž získal Cenu hejtmana Moravskoslezského kraje ve 14. ročníku soutěže Stavba Moravskoslezského kraje 2019.