Manželé Zoreníkovi z Rodinného centra Martínek: „Nejsme rodilí Porubáci, ale žijeme v Porubě rádi“

Zdena a Vlastimil Zoreníkovi vedou porubské Rodinné centrum Martínek, jejichž činnost se zaměřuje na práci s celými rodinami a rozvoj komunity. V Porubě žijí šest let a za tu dobu se pro ně stala domovem.

Co pro Vás městský obvod Poruba znamená?

Nejsme rodilí Porubáci, pocházíme z Liberecka a do Poruby jsme se přistěhovali před šesti lety. Ale v Porubě žijeme rádi a dnes už pro nás znamená domov. Žijeme zde, líbí se nám tady, a hlavně děláme, co nás baví a naplňuje. Poruba dýchá atmosférou města i venkova naráz, i proto jsme tu spokojení. Zároveň jsme vděční za velmi dobrou spolupráci s místní radnicí v rámci našeho rodinného centra.

A na to navazuje druhá otázka, proč jste se tedy do Poruby přistěhovali a co vás tady drží?

Jsme součástí církve Jednoty bratrské a dostali jsme nabídku připojit se k místnímu sboru. Naše práce se pak soustředí na práci v rodinném centru, práci s dětmi a celými rodinami. V Porubě se nám zalíbilo, proto tady chceme dále žít, obohatit místní komunitu. Našli jsme si zde své místo a věříme tomu, že je pro nás to pravé.

Co Vám v Porubě, za tu dobu, co jste tady, udělalo největší radost?

Radost nám dělá objevení obyčejnosti v jednoduchém trávení času s dětmi, rádi dáváme příklad i ostatním rodičům: nejsou podle nás nejdůležitější zážitky nebo materiální věci, ale společné trávení času.

Dále nás potěšilo zrušení diskotéky, která se nacházela v patře nad restaurací Zahrada na 8. stavebním obvodu. Aktivně jsme se o tento krok zasazovali. Diskotéka totiž výrazně narušovala noční klid v širším okolí. Uvědomujeme si, že najít rovnováhu mezi běžným životem a večerním vyžitím může být složité, ale tohle už opravdu přesahovalo hranice přijatelného bydlení. Bylo to náročné a vyžadovalo to intenzivní komunikaci nejen s městským obvodem Poruba, ale také s městem, ale nakonec to stálo za to.

Napadne Vás nějaká změna, kterou Poruba podle Vás potřebuje?

Myslíme si, že Porubě by prospěl větší vnitřní důraz na komunitní život. Lidé jsou většinou zaměřeni na konzumaci programu více než na radost z mezilidského setkání. Trochu nám chybí obyčejné navazování vztahů, komunikace s cizími lidmi, taková touha se družit.

I proto se to v našem rodinném centru snažíme dělat jinak, snažíme se spojovat lidi, tvořit přátelství a ukázat, že obyčejné věci a činnosti jsou někdy ty nejcennější. A že není na škodu, když se děti občas jen tak nudí – může to v nich podnítit tvořivost nebo navázání nových přátelství.

Co nám dále schází, je sportovní vyžití pro děti bez profesionálního zaměření a tlaku na výkon. Například fotbal – děti nemají možnost navštěvovat kroužek, kde si můžou jen tak začutat, a vše se nesoustředí jen na sportovní kariéru.

Má Poruba podle Vás nějaký problém, který se nedaří vyřešit? A proč?

Napadá nás problém spíše celospolečenský, a to celkově kritika, která se společností nese, a to samozřejmě zejména na sociálních sítích. Je třeba si uvědomit, že není možné uspokojit všechny potřeby. Dále tzv. natažená ruka od lidí, kteří si myslí, že jim obvod musí zajistit vše, co si řeknou. My víme, že to tak nefunguje a práce obvodu si vážíme.

Ještě bychom mohli zmínit to, že si lidé hodně zvykli dostat všechno zadarmo. Vnímáme, že je to pozůstatek mentality z minulého režimu. A protože máme porovnání z jiného konce republiky, zdá se nám, že je to tady v regionu ještě umocněno.

Poruba připravuje nový strategický plán. Co by v něm podle Vás nemělo chybět?

Obvod by se měl určitě zaměřovat na práci se seniory, my sami máme v plánu tímto směrem rozšířit naše zaměření v rodinném centru. Pak je taky důležitá bezpečnost, a to zejména práce s bezdomovci a narkomany. Oceňujeme, že se Poruba snaží do strategického plánování vnést i hlas lidu, a to nejen náš, ale i široké veřejnosti.

Závěrem, jak si představujete Porubu za deset let?

Přirozenou, autentickou. Porubě přejeme, aby jejím motorem byli lidé se srdcem na dlani a s vědomím zodpovědnosti za svůj život i spoluzodpovědnosti za pěkný společný život v našem městském obvodu.