Místostarostka Poruby Petra Brodová: Radost mi dělají záblesky pozitivní zpětné vazby

Petra Brodová je porubskou místostarostkou od roku 2018. V současnosti má na starosti investice, veřejné zakázky a právní činnost. V Porubě bydlí celý život a stále ji baví podílet se na rozvoji obvodu. 

Co se vám vybaví, když se řekne Poruba?

Na první dobrou „domov“, bydlím v Porubě od narození, strávila jsem tu dětství a žiji tu i svůj celý dospělý život. A hned potom je to „práce“, čímž ale nemyslím „dělání politiky“, ale možnost podílet se na správě věcí veřejných, na rozvoji Poruby a na realizaci smysluplných projektů.

Co Vám osobně v posledních letech udělalo v Porubě největší radost?

Možná nechci jmenovat něco úplně konkrétního, ale dlouhodobě mi dělají radost záblesky pozitivní zpětné vazby. To, že lidé vnímají, že se Poruba posouvá, i když to neventilují často ven a zejména na sociálních sítích převládá spíše kritika a nespokojenost, což je ale asi přirozené, a i takováto zpětná vazba má svůj význam. Když se ale to, na čem pracujeme, ať už jsou to proměny veřejných prostranství nebo nejrůznější akce pro veřejnost či cokoliv jiného, setkají u lidí s úspěchem a zájmem, snad je to známka toho, že naše práce má smysl. Velice si pak cením osobního zapojení lidí do nejrůznějších forem diskusí, dotazníků a veřejných projednání. Oceňuji, že tomu lidé věnují svůj volný čas, překonají pohodlnost a osobně se dostaví, zapojí se, diskutují a jsou ochotni vyslechnout i jiný názor, než je ten jejich. Možná v dnešní on-line době plné moderních technologií se může jevit, že takováto setkání už nejsou moc „in“, já je však pořád považuji za velmi důležitá. A kdybych měla vybrat něco, co mi osobně udělalo radost z věcí, které jsou takzvaně vidět, pak bych uvedla otevření Domu kultury Poklad, po mnoha letech má Poruba důstojný kulturní stánek, který jí citelně chyběl a je to velký přínos pro kulturní a společenský život v Porubě.

V čem se Poruba podle Vás za poslední roky fakt vůbec, ale vůbec, neposunula, ba dokonce zařadila zpátečku?

Asi nebudu sama, která řekne, že Poruba se bohužel příliš neposunula v koncepčním řešení parkování a parkovací politice. I když se každoročně snažíme navyšovat legální parkovací místa o desítky, situaci to úplně neřeší, toho jsme si vědomi. Komplexní řešení této situace je ale problémem i jiných velkých měst, městských částí a obvodů, který ale nemá řešení, které by bylo jednoduché a komfortní pro všechny. Přesto se alespoň dílčími kroky snažíme situaci zlepšovat.

Napadne Vás nějaká zásadní změna, kterou Poruba podle Vás potřebuje?

Vždy je co zlepšovat, ale myslím si, že opravdu zásadní velkou změnu Poruba nepotřebuje. Určitě jsou oblasti, ve kterých Poruba čelí a bude čelit výzvám, ať už je to demografický vývoj či bytová výstavba, na které bude potřeba reagovat, ale že je nějaká oblast, ve které by Poruba měla otočit svůj kurz o sto osmdesát stupňů jinam, to si nemyslím. Máme dobrou komunikaci směrem k občanům a tím získáváme i dobrou zpětnou vazbu, která je potřebná pro plánování. A to že, Poruba plánuje, a vytyčuje si směry svého rozvoje, třeba právě formou strategického plánu, je velice důležité.

Jsou podle Vás v Porubě nějaké problémy, když použijeme takové ošklivé slovo „vředy“, napadne Vás něco?

Pokud jde o veřejný prostor, pak jsou to věci vzniklé spíše v minulosti. Například garáže, zejména ty v samotném centru Poruby a v její památkově chráněné části. Jejich stav je mnohdy tristní, a jsou často limitem dalšího rozvoje daného místa, Zámecký park je toho typickým příkladem. Všeobecně bych zmínila i různé objekty občanské vybavenosti, které také nejsou vždy v ideálním stavu. Tím nejviditelnějším problémem byla asi Marica na V. obvodě, která ale po letech velkého chátrání už aktuálně prochází proměnou a realizuje se zde developerský projekt na nové byty a nebytové prostory. A další věc, kterou dnešní optikou vidím jako ne zrovna šťastnou, je třeba vytvoření průmyslové zóny Nad Porubkou v těsné blízkosti památkově chráněného území. Z řady hledisek je tato zóna jistě přínosem, ale z hlediska návaznosti na architektonicky cennou část Poruby její umístění za ideální nepovažuji. Ale s různými zátěžemi z minulosti se potýká řada měst, myslím, že naším cílem by mělo být hlavně nevytvářet ve veřejném prostoru podobné zátěže nové.

Když se na Porubu podíváte strategicky, co konkrétně byste určitě chtěla, aby v novém strategickém plánu nechybělo?

Z konkrétních projektů by neměla být opomenuta revitalizace Zámeckého parku. Potenciál této lokality je obrovský a je škoda, že je pro lidi spíše zapomenutá. Na tomto projektu se pracuje již několik let, řada přípravných prací se už uskutečnila, a je potřeba pokračovat v dalších krocích a etapy proměny, které jsou již připraveny, začít realizovat a připravovat etapy další. Dále by nemělo chybět téma bezpečnosti, jak obecně, tak ve vztahu k některým konkrétním skupinám, např. k seniorům. Poruba stárne a senioři jsou jednou z nejzranitelnější skupin obyvatel. Byla bych ráda, aby seniorům byla v rámci strategického plánu celkově věnována dostatečná pozornost. Scházet by neměl ani důraz na bezpečnost ve vztahu ke školám, ať už z hlediska prevence kriminality, kyberbezpečnosti nebo např. ve spojení s individuální automobilovou dopravou dětí do škol a problémy, které s tím souvisí. Zapomenout by se nemělo ani na téma komunikace a participace ve vztahu k občanům. A samozřejmě bude nezbytné se i nadále věnovat problematice parkování.

Závěrem, jak byste si představovala, aby vypadala Poruba za deset let?

Přála bych si, aby to i nadále bylo dobré místo pro život pro všechny věkové kategorie. A aby byla Poruba stále co nejvíc zelená