Nadšení Porubanům nechybí, z lesa vynesli spoustu odpadků

  • Úvod
  • Novinky
  • Nadšení Porubanům nechybí, z lesa vynesli spoustu odpadků

Datum: 23.dubna, čas: 8.35. Místo: budova Piano na okraji porubského lesoparku. Kolem stanu se zázemím je v té době jen pár lidí. Přijdou i další? Nebo letošní akce Ukliďme porubský lesopark nezopakuje loňský úspěch? I takové černé myšlenky se honily hlavou pořadatelů. Naštěstí pro skepsi nebyl důvod. Ve tři čtvrtě na devět se začaly objevovat hloučky lidí. Ti přišli od zastávky autobusu, tamti to zase vzali pěšky kolem Zlatého lva a někteří se vynořili přímo z lesa, kde si už v předstihu zmapovali situaci. A když se krátce po deváté dělala možná už tradiční společná fotka, vypadalo to, že účast je podobná jako loni.

„V minulém roce jsme tak trochu počítali s tím, že po covidových měsících, kdy lidé museli být doma, budou rádi za procházku v lese a přijde jich hodně. Letos už mají řadu jiných lákadel. Proto mě mile překvapilo, že přišli opět. A byli jich skoro tolik, jako v roce 2021. Jen rukavic jsme vydali přes 150 párů, a to si řada lidí přinesla svoje vlastní,“ řekla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Uklízet přišly snad všechny skupiny Porubanů. Nechyběli malé děti z mateřské školy na náměstí Boženy Němcové, žáci porubských základních i středních škol, ani senioři. Ale základ tvořily rodiny s dětmi, které procházku lesoparkem chtěly spojit s něčím užitečným a výchovným. Jako příklad může sloužit čtyřčlenná rodina pana Tomáše.

„Do lesoparku chodíme pravidelně, máme to tu rádi. O tom, že bychom na úklid nepřišli, jsme neuvažovali ani chvíli. Pro jistotu jsme si ale situaci týden předem zmapovali. Takže máme vyhlédnutou jednu pneumatiku v potoce. Ale jinak to pojmeme spíše jako procházku. Toho odpadu tu naštěstí není tolik jako v minulých letech,“ uvedl otec dvou dětí.

Závěrečný pohled do kontejneru mu dal za pravdu. Opět nechyběly pneumatiky a snad mezi nimi byla i ta, kterou si vyhlédli. Z většího odpadu tam bylo pár matrací, roztrhaný stan a pak už jen spousta odpadků ukrytých v pytlích, které lidé vyfasovali na začátku akce.

„Nakonec se nasbíralo asi sedm kubíků odpadu, což bylo o něco méně než před rokem. Nejvíce nepořádku bylo kolem VŠB a i ten jsme snad společně odnesli. Děkuji všem, že přišli a ukázali, že jim nadšení nechybí. Je krásné, že mezi sběrači byla i řada malých dětí, žáků a studentů. Naplňuje mě optimismem, když vidím, jak jsou aktivní a jaký mají o své okolí zájem,“ dodala Lucie Baránková Vilamová.

Ze společného úklidu se pomalu stává tradice. Chybět by neměla ani příští rok. A uvidí se, zda se bude uklízet opět lesopark nebo nějaké jiné místo.