Opavská ulice v Ostravě už „jezdí“ v obou pruzích. O měsíc dříve, než se plánovalo

  • Úvod
  • Novinky
  • Opavská ulice v Ostravě už „jezdí“ v obou pruzích. O měsíc dříve, než se plánovalo

Řidiči, kteří cestují po Opavské ulici a Svinovských mostech v Ostravě, si oddechnou. Po sedmi měsících mohou po této dopravní tepně jezdit bez většího omezení. Opavská ulice prošla rozsáhlou rekonstrukcí. Práce, které tu měly skončit až v prosinci, se podařilo dodělat o měsíc dříve, a frekventovaná komunikace tak mohla být zcela zprůjezdněná.

Moravskoslezský kraj začal s rozsáhlou rekonstrukcí Opavské ulice (II/479) včetně mostu přes železniční trať v Ostravě-Svinově koncem března. Stavba za více než 117 milionů korun byla rozdělena do několika etap.

„Modernizace sice nezasáhla tramvajovou dopravu, ale provoz aut musel být střídavě sveden do jednoho jízdního pruhu v každém směru. Jinak to nešlo udělat. Zvlášť ve špičkách se to tam potom štosovalo a lidé byli na nervy, takže jsem velmi rád, že se podařilo zprovoznit o měsíc dříve,“ uvedl náměstek hejtmana pro dopravu a chytrý region Jakub Unucka. Kvůli počasí bude nutné ještě nějaké stavební práce dodělat příští rok na jaře, neměly by ale zásadně ovlivnit plynulost dopravy.

„Vzhledem k nevhodným klimatickým podmínkám zhotovitel už nebude moci do konce roku položit protismykový povrch před přechody pro chodce a plastové vodorovné dopravní značení. To je v současnosti provedeno pouze v barvě. V tomto počasí není možné také izolovat ocelovou konstrukci mostů. Kondenzuje na ní totiž vlhkost a vznikly by tam ‚puchýře‘. Zhotovitel musí dodržet technologické předpisy a tyto práce proto dokončí příští rok,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro finance a investice Jaroslav Kania s tím, že na mostě přes železniční trať byla provedena celková rekonstrukce ocelové mostní konstrukce a betonových nosných prvků. Do provozu byly uvedeny dva jízdní pruhy v obou směrech, z klimatických důvodů nejsou dokončeny odstavné pruhy v obou směrech a římsy.

Rekonstrukcí prošlo 2,18 kilometru silnice od křižovatky s ulicí 17. listopadu po křižovatku s Třebovickou ulicí a úsek na mostě (ev. č. 479-003) přes železniční trať. Vzhledem ke špatnému technickému stavu silnice a mostu nešlo opravu odkládat. „Kompletně se opravovala vozovka, která dostala nový asfaltobetonový koberec. Ten sníží hluk z dopravy, což ocení hlavně lidé, kteří bydlí v blízkosti této rušné komunikace. Zrekonstruované jsou autobusové zálivy, odvodnění komunikace a budou nainstalovány nové bezpečnostní prvky. Most má nový svršek, došlo k sanaci nosné konstrukce mostu a spodní stavby,“ dodal náměstek hejtmana Jaroslav Kania.