Poruba bude mít další kašnu, vyrůstá u Pokladu

Kašny, fontány, pítka a další zařízení, která můžeme zařadit pod název vodní prvky, prostě patří do ulic měst. I v Porubě jich několik bylo, v devadesátých letech minulého století se ovšem vytratily. Nyní se do veřejného prostoru vracejí. Pítko už máme řadu let na Hlavní třídě, nová kašna je v areálu Domu s pečovatelskou službou Harmonie a fontánu od loňského roku najdete i na náměstí Družby. také letos přibude jeden vodní prvek – v parku u Domu kultury Poklad finišuje výstavba staronové kašny.

„Chceme dostat vodu do ulic. Je to jedno z opatření proti změně klimatu. Jakýkoli vodní prvek dokáže ochladit vzduch a zvlášť v létě vytvořit příjemnější prostředí Vodní prvky zatraktivňují veřejná prostor, a proto chceme, aby byly součástí větších projektů. Jsem ráda, že se nám to daří plnit,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Kašnu v parku u Domu kultury Poklad vytvořil Vladislav Gajda a od osmdesátých let dvacátého století do roku 2007 byla součástí Masarykova náměstí v Moravské Ostravě. Tvoří ji pět kruhů s růžicí uprostřed. V Porubě se uvažovalo o několika místech, kde by mohla být, nakonec vyhrál park u Domu kultury Poklad v sousedství ulice Komenského.

„Těším se, že budeme mít v Porubě kašnu Vladislava Gajdy, jehož díla nalezneme i jinde v obvodu. Věřím, že její instalaci ocení nejen pamětníci, kteří si ji znají z centrálního ostravského náměstí. Park u Pokladu se i díky ní stane jedním z nejpříjemnějších míst našeho obvodu,“ řekla místostarostka Petra Brodová. V sousedství kašny vyroste také pítko, které bude zdrojem studené vody od jara do podzimu.

V Porubě Vladislav Gajda vytvořil například bustu J. A. Komenského, sochy na rohových domech na Hlavní třídě, Vertikálu na Havlíčkově náměstí, kompozici Prométheus na budově rektorátu VŠB-TUO, skulpturu Slunce před poliklinikou FNO a řadu dalších děl.