Poruba bude mít opět fontánu. V parku u DK Poklad

  • Úvod
  • Novinky
  • Poruba bude mít opět fontánu. V parku u DK Poklad

Příští rok chce Poruba začít s revitalizací parků u Domu kultury Poklad. Místo, které dnes slouží jen jako průchozí zóna, se stane místem odpočinku i sportu. Revitalizace naváže na výstavbu parkovacích domů za oběma křídly porubského kulturáku.

V Porubě bývalo několik fontán. Pamětníci si určitě vzpomenou na ty, které byly na Hlavní třídě nebo na Havlíčkově náměstí. Ale je tomu několik desítek let, kdy byly zrušeny. Příští rok se ale fontána do Poruby vrátí. Budou dominantou nově upraveného parku u DK Poklad.

„Vnímáme, že lidé považují vodní prvky za důležitou součást veřejného prostoru. Nejenom, že místo zatraktivňují, ale ochlazují vzduch, což je v létě vítané. V Porubě významný vodní prvek doposud scházel. Proto jsem ráda, že fontána od Vladislava Gajdy, která kdysi zdobila Masarykovo náměstí, bude nepřehlédnutelným symbolem parku u DK Poklad. S revitalizací části, která navazuje na ulici Komenského, začneme už příští rok. Hned poté, jak město dokončí stavbu prvního parkovacího domu,“ uvedla starostka Poruby Lucie Baránková Vilamová.

Právě výstavba parkovacích domů za oběma křídly DK Poklad je nezbytnou podmínkou předcházející revitalizaci obou částí parku. První dům blíže k ulici Komenského by měl být hotový už letos. Město, které je investorem, už má vše připravené.

„V současné době hledáme ve veřejné soutěži stavební firmu, která vybuduje parkovací dům u Pokladu. Primárně bude sloužit jeho návštěvníkům, ale v případě zájmu také obyvatelům Poruby. Samostatně stojící dvoupodlažní objekt s 66 parkovacími místy nabídne i čtyři bezbariérová stání. Hotov bude do konce letošního roku,“ uvedla náměstkyně primátora pro investice Zuzana Bajgarová.

Jako první logicky začne revitalizace části přiléhající k ulici Komenského. „Ta je navržena jako klidová a reprezentativní část, vhodná pro odpočinek, relaxaci nebo procházky. Střed vytvoří fontána s mělkou vodní plochou ve tvaru kruhu, skrz kterou bude možné projít po chodníku z dlažby vyčnívající z vodní hladiny, což vypadá fantasticky. Chybět samozřejmě nebudou ani chodníky z různých druhů materiálů. Samozřejmostí budou nové lavičky, stoly či pítko. Obnovou projde zeleň a celé místo zatraktivní květinové záhony,“ popsala proměnu starostka Lucie Baránková Vilamová.

Druhá část parku přiléhající k ulici Čs. exilu bude po revitalizaci určena pro aktivní odpočinek, sport a hru dětí. „V plánu jsou dvě hřiště. Jedno s trampolínami a houpačkami pro menší děti a druhé, které bude v rohu parku, aby nerušilo obyvatele, budou sloužit těm větším. Plánujeme tam basketbalový koš a prvky pro work-out. Ani tady samozřejmě nebudou chybět lavičky, záhony a další věci. S revitalizací této části počítáme v roce 2023,“ dodala starostka.

Po revitalizaci se park, který momentálně slouží povětšinou jen jako průchozí zóna pro chodce, měl stát jedním z vyhledávaných míst Poruby.

Publikováno dne 15.4.2021