Poruba oživuje spolupráci s polskou Ratiboří

  • Úvod
  • Novinky
  • Poruba oživuje spolupráci s polskou Ratiboří

Po několika letech navazuje Poruba na spolupráci s polskou Ratiboří. Tentokrát se do ní zapojí vedle kulturních souborů i senioři a děti.

Poruba a Ratiboř toho mají společného více, než by se na první pohled mohlo zdát. Velikostí jsou srovnatelná a řeší i podobné problémy. A tak je logické, že pro ně může být výhodné, když budou spolupracovat. V minulosti si obce například vyměňovaly zkušenosti s parkováním nebo se podílely na společných kulturních akcích. Spolupráce se osvědčila, a tak se v ní obě strany rozhodly pokračovat.

„Jsme v podstatě sousedé, které od sebe dělí jen pár desítek kilometrů. Sice žijeme v jiné zemi, ale to už dnes naštěstí nehraje roli. Chceme občanům Ratiboře ukázat, že Poruba je krásné místo, kde to žije a koná se spousta akcí. A že stojí za to, aby se k nám přijeli podívat. To samé platí i o druhé straně. Chtěli bychom dosáhnout toho, aby Ratibořanům přišlo normální zajet si o víkendu třeba na Cirkulum a Porubanům zase navštívit například Svátek Ratiboře, který nabízí zajímavý program,“ uvedla starostka Poruby Lucie Baránková.

Obě města si připravují společný program, který představí na třech akcích v Česku a Polsku. Konkrétně na velikonočních a vánočních jarmarcích, v Porubě pak na podzimní Pouti babího léta a v Polsku na červnovém Svátku Ratiboře.

„Zapojit chceme i děti a seniory. Letos to bude fungovat tak, že k nám přijedou polští školáci a tady u nás se jim budou věnovat senioři. Společně budou třeba malovat velikonoční vajíčka a plést pomlázky. Naopak naše děti pojedou do Polska,“ řekla místostarostka Petra Brodová.

První společnou akcí budou velikonoční jarmarky. Český den v Ratiboři se uskuteční 13. dubna, o týden později připraví Poláci program na Alšově náměstí v Porubě.

Společné akce budou součástí projektu Společná CZ - PL organizace kulturních aktivit dvou největších měst Euroregionu Silesia (registrační číslo projektu: CZ.11.4.120/0.0/0.0/17_028/0001625).