Poruba se ptala, jak se má změnit náměstí Vítězslava Nováka

  • Úvod
  • Novinky
  • Poruba se ptala, jak se má změnit náměstí Vítězslava Nováka

Městský obvod Poruba chystá v následujících letech revitalizaci náměstí Vítězslava Nováka. Na setkání, které se uskutečnilo 1. února 2022 v Domě kultury Poklad, měli lidé, kteří v místě bydlí, možnost vyjádřit se, jak by si budoucí podobu parku představovali. Projednání se konalo v kombinované formě. Lidé mohli přijít buď fyzicky, nebo se připojit na dálku.

„Náměstí je důležitou součástí 1. stavebního obvodu. Před několika lety jsme si nechali udělat koncepční studii této části Poruby a postupně se snažíme poznatky z ní aplikovat do praxe. Loni jsme dokončili rekonstrukci ulice Gustava Klimenta a náměstí Jana Nerudy, opravený je dům kultury, pokračuje výstavba prvního parkovacího domu za Pokladem, chystáme revitalizaci parků u kulturáku a opravu dvora mezi Hlavní třídou a náměstím Jana Nerudy. Náměstí V. Nováka je jedním z dalších míst v jádrovém území Poruby, který si pozornost určitě zaslouží,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Plánovaná rekonstrukce se ale netýká jen samotného náměstí. „Nechceme žádnou radikální proměnu lokality. Spíše ji chceme upravit tak, aby se v ní lidé cítili příjemně. Snažíme se řešit i nejpalčivější problémy s parkováním. Koncepce nám vytipovala jako jedno z míst, kde by mohla vzniknout nová stání, prostor mezi Věžičkami a náměstím. I ten chceme řešit a zajímá nás, jak se k tomuto nápadu lidé staví,“ řekla místostarostka Petra Brodová.

Před samotnou diskuzí ještě projektant Libor Jacko představil největší limity místa. K zamyšlení je už samotný vjezd do lokality, řešit se musí parkování na úzkých ulicích a inženýrské sítě. „Především si je třeba uvědomit, že park je významným krajinným prvkem. A to znamená, že má zvýšenou ochranu a žádné zásadní zásahy do něj dělat nesmíme,“ poznamenal Jacko. Silnici proto navrhl rozšířit směrem k domům, aby mohla vzniknout parkovací místa odpovídající všem normám. Zachovat by chtěl i vychozené chodníčky přes náměstí a mobiliář by měl vypadat stejně jako na ulici Gustava Klimenta.

V následné diskuzi lidé ocenili především množství stromů, které považují za největší pozitivum místa, kde bydlí. Navrhovali prořezání keřů, prosvětlení parku. Dalším požadavkem bylo zvýšení počtu laviček. Parkování je podle nich zcela zásadním problémem. Rozšíření cesty proto přivítali a se souhlasem se setkalo i vytvoření nových parkovacích míst mezi Věžičkami a náměstím. Lidem chybí i nějaké hřiště pro děti. Především ve dvoře směrem k ulici Matěje Kopeckého.

Poznámky a připomínky, bude-li to možné, zahrne projektant do své práce. A až bude projekt hotový, městský obvod Poruba s ním opět seznámí obyvatele lokality. „Tak to v posledních letech děláme pravidelně a myslím si, že je to správná cesta. Je důležité, aby se lidé, kteří v místě žijí a využívají ho, měli možnost vyjádřit se. Vždyť lokalitu znají nejlépe,“ dodala starostka Lucie Baránková Vilamová.

Publikováno dne 13.4.2022