Porubany nejvíce zaujalo Duhové hřiště

Projekt participativního rozpočtu Zelená Porubě už zná svého vítěze. Lidé dali nejvíce hlasů návrhu s názvem Duhové hřiště. Dvůr na ulici Plukovníka Rajmunda Prchaly tak příští rok projde radikální proměnou.

Duhové hřiště uspělo ve finálním hlasování, do kterého postoupily tři nejlepší návrhy. Na druhém místě skončil návrh Aktivní Podéšti, symbolickou bronzovou medaili si odnáší Dvůr přírodovědců. Finálové návrhy společně s navrhovateli dopracovali architekti, kteří tak vytvořili působivé proměny porubských dvorů. Vítězný návrh dostane na proměnu čtyři miliony korun.

„Vítěze známe a teď můžeme přistoupit k samotné proměně. Do února příštího roku bychom chtěli mít hotový projekt a do prosince by měly skončit veškeré práce. Věřím, že nový dvůr bude inspirací pro ostatní a v dalším ročníku se nám sejde zase o něco více návrhů. Ukazuje se, že když má komunita zájem něco změnit, výsledky mohou být vynikající,“ řekla koordinátorka projektu Kristýna Špačková.

Tento ročník projektu participativního rozpočtu Zelená Porubě je zcela jiný než ty předcházející. Je vyhlášen na dva roky a lidé nenavrhovali jen dílčí změny veřejného prostranství, ale proměnu celých dvorů. To je mezi participativními projekty netradiční a unikátní.

„Především bych chtěla poděkovat všem, kteří své návrhy přihlásili. Věnovali tomu spoustu úsilí i času. Těší mě, že mezi námi žije tolik lidí, kterým není osud jejich okolí lhostejný, a mají zájem ho zlepšovat. To je pro mne největší devízou našeho participativního rozpočtu. V tomto ročníku jsme se vydali jinou cestu a větší smysl nám dává proměňovat větší prostranství, která si to navíc velmi zaslouží. Je skvělé, že lidé přihlásili tak zajímavé návrhy,“ uvedla starostka Lucie Baránková Vilamová.