Porubský památník uspěl i v soutěži Stavba roku 2018

Porubský projekt „Revitalizace vstupní plochy u bludného balvanu“ uspěl v letošním 26. ročníku soutěže Stavba roku. Realizace úprav prostoru u eratika na Vřesinské ulici získala Cenu za veřejný prostor Ministerstva pro místní rozvoj a Asociace pro urbanismus a územní plánování. Není to první ocenění, které památník získal.

Už je to rok, kdy byla slavnostně odhalena nová podoba památníku na Vřesinské ulici. A nový vzhled zaujal i odborníky. Už před časem získal památník Čestné uznání v soutěži Stavba moravskoslezského kraje. A teď byl oceněn i v celostátní soutěži Stavba roku, odkud si odnesl Cenu za veřejný prostor Ministerstva pro místní rozvoj a Asociace pro urbanismus a územní plánování

Autorem projektu je ostravské PROJEKTSTUDIO EUCZ Davida Kotka. Dodavatelem stavby byla společnost Stavos. Rekonstrukce památníku, který nebyl v ideálním stavu, dala pietnímu místu nový a moderní tvar. Záměrem bylo propojit tři determinanty území: památník obětem první a druhé světové války, přírodní památku Bludný balvan a památnou lípu vysazenou k 50. výročí vzniku republiky.

Autoři použili pouze přírodních materiálů – památník je vytvořen z architektonicky působivé a trvanlivé patinující oceli, cortenu. Ocelové pláty vytvářejí pochozí plochu. Do ní jsou vetknuty tři hlavní trasy – jedna směřuje ke jménům padlých, druhá k památné lípě a třetí k bludnému balvanu. Každá trasa vrcholí vztyčením desky s informačním textem, který je do desek vypálen.

 Publikováno dne 4.10.2018