Protiváha otevřela Galerii Dukla

Pasáže a předprostor bývalého kina Dukla jsou opět atraktivními místy, kterým se už Porubané nebudou vyhýbat. Slavnostní otevření rekonstruovaných prostor obstarala vernisáž výstavy Jana Pfeiffera Protiváha. Pražský výtvarník vytvořil díla speciálně pro Galerii Dukla.

Veliký zájem veřejnosti vyvolalo slavnostní otevření Galerie Dukla, které se uskutečnilo v úterý 5. června. Desítky lidí si přišly prohlédnout, jestli se podařilo dát předprostoru bývalého kina i oběma pasážím důstojnou podobu a jejich reakce byly pozitivní. Dukla přestala být pochmurným a ošklivým místem a opět dostala atraktivní podobu.

Novou galerii, která bude domovem současného umění, i předprostor slavnostně otevřeli zástupci městského obvodu Poruba, statutárního města Ostravy a společnosti Residomo. Poté přišel čas na vernisáž historicky první výstavy, na které Jan Pfeiffer představil díla vytvořená přímo pro porubskou galerii. Tu lidé mohou zhlédnout až do 11. září.

„Chtěla bych poděkovat všem, kteří se na rekonstrukci podíleli. Městu Ostrava, Residomu, firmám, které daly prostoru novou tvář, a zaměstnancům porubské radnice, kteří na rekonstrukci pracovali. Poděkování samozřejmě patří i Robertu Šafarčíkovi a Jaromíru Maternovi, kteří přišli s nápadem proměnit pasáže v galerii, a architektovi Davidu Kotkovi, který vytvořil koncept proměny celého prostoru. Zapomenout nesmím na umělce Jana Pfeiffera, který vytvořil svá díla speciálně pro prostory nové galerie, a kurátora výstavy Tomáše Knoflíčka. Všem společně se nám podařilo vytvořit prostor, který zatraktivní Hlavní třídu. Povedlo se nám dostat umění do veřejného prostoru a přála bych si, aby se z Dukly stalo místo, kam budou nejenom Porubané rádi chodit“ říká místostarostka Zuzana Bajgarová.

Rekonstrukce zcela proměnila lokalitu v samém srdci Poruby. Novou podobu dostaly vitríny a světlíky, nové je i osvětlení a nápisy. Opraveny byly chodníky, v předprostoru vznikla pobytová terasa s atypickým mobiliářem. Galerie Dukla slouží jako další zajímavý výstavní prostor v Porubě. Upravený a moderní předprostor nabízí i posezení a dává Hlavní třídě atraktivnější tvář. Vysazeny jsou nové květinové záhony a pasáže i předprostor střeží kamerový systém.

Projekt Galerie Dukla byl realizován s finanční podporou statutárního města Ostravy.