Rekonstrukce Dukly je hotová, v galerii bude mít vernisáž první výstava

  • Úvod
  • Novinky
  • Rekonstrukce Dukly je hotová, v galerii bude mít vernisáž první výstava

Městský obvod Poruba má nový výstavní prostor. Vznikl v opravené pasáži bývalého kina Dukla a v úterý 5. června v něm bude mít vernisáž první výstava, která představí dílo Jana Pfeiffera. Rekonstrukcí prošly nejenom pasáže, ale i předprostor bývalého kina.

Pasáže bývalého kina Dukla už nejsou tmavými a zanedbanými průchody. Po rekonstrukci dostaly zcela novou podobu a vznikla v nich Galerie Dukla, která bude prostorem pro prezentaci současného umění. První výstava bude mít vernisáž už v úterý 5. června v 17 hodin a své dílo představí Jan Pfeiffer. Jeho výstava má název Protiváha a vytvořil ji speciálně pro Galerii Dukla. „Pojal téma jako příležitost pracovat s principem prostorové animace. Příběh se odvíjí prostřednictvím pohybu diváka, který na sebe navazující díla propojuje v rytmu chůze,“ popisuje kolekci kurátor Tomáš Knoflíček.

Při vernisáži si lidé budou moci prohlédnout novou podobu pasáží i předprostoru bývalého kina. Na rekonstrukci spolupracoval městský obvod Poruba se společností Residomo. Novou podobu dostaly vitríny, světlíky, povrch i osvětlení, do galerie bude zvát nový nápis na fasádě, který odkazuje na bývalé kino. Výraznou proměnou prošel i předprostor Dukly, kde vznikla pobytová terasa s netradičním mobiliářem. „Podařilo se vytvořit prostor, který posiluje hodnoty památkové zóny, dává Hlavní třídě atraktivnější tvář, slouží k rozvoji kulturního zázemí a posiluje kulturní povědomí veřejnosti právě proto, že se umění stává součástí veřejného prostoru a není od něho izolováno,“ říká místostarostka Zuzana Bajgarová.

Kino Dukla bylo svého času největším a nejpopulárnějším kinem v Porubě. Promítat se v něm začalo v roce 1960 a fungovalo až do roku 2002. Místo bylo oblíbeným cílem Porubanů, po skončení provozu ale pasáže velmi rychle chátraly a působily neatraktivním dojmem. Na tuto skutečnost upozornili Robert Šafarčík a Jaromír Materna, kteří v akci Městské zásahy navrhli proměnu pasáží v galerii. Městský obvod Poruba se nápadu chytil a ve spolupráci s architektem Davidem Kotkem připravil komplexní rekonstrukci obou průchodů a předprostoru. Práce začaly na jaře. Na rekonstrukci se finančně podílelo statutární město Ostrava.