Revitalizace parků u Domu kultury Poklad

Lokalita kolem Domu kultury Poklad patří k nejzajímavějším a nejhodnotnějším v Porubě. Lidem nabízí spoustu zeleně v parcích, které z obou stran kulturní dům lemují. Oba jsou významným krajinným prvkem, jejich stav ale neodpovídal významu tohoto prostoru. Území bylo pouze průchozí zónou bez pobytové funkce.

To se ale mění. Na rekonstrukci DK Poklad a výstavbu parkovacích domů navázala i revitalizace obou těchto míst. Cílem projektu byla jejich přeměna na pobytový městský park s lavičkami, hřišti a kašnou, která v Porubě scházela. Důležitým prvkem byla celková revitalizace zeleně a přizpůsobení povrchových úprav komunikací přírodnímu charakteru parků.

Projekt je koordinován s připravovanou výstavbou parkovacích objektů a úpravou prostoru před DK Poklad. Proto jako první prošla zásadní revitalizací část přiléhající ke Komenského ulici. Ta byla navržena jako klidová reprezentativní část, vhodná pro odpočinek, relaxaci nebo procházky. Střed parku vytvořila fontána. Kolem fontány byl navržen centrální prostor rovněž ve tvaru kruhu se zpevněným povrchem z betonové dlažby. Na ní navázaly lavičky, další drobný mobiliář a pítko se zdrojem pitné vody. Tento prostor dotvořily záhony z různých druhů okrasných travin, cibulovin a výrazně kvetoucích listnatých keřů, které potvrzují reprezentativnost této části. Od centrálního prostoru s fontánou se odvíjí dvě hlavní osy parku, které navázaly na přilehlé komunikace a s nimi spojené hlavními pěší tahy. Pro vyšší zátěž jsou hlavní osy navrženy jako zpevněný chodník z betonové dlažby. Na hlavní chodníky pak navázaly nezpevněné cesty pro pěší z mlatu, které procházejí parkem a doplňují hlavní pěší osy. Podél mlatových cest byly rozmístěny lavičky a dvě zóny vyhrazené pro relaxaci, kde byly umístěny i stoly. Park doplnily trvalkové záhony z okrasných travin a cibulovin. V částech podél dopravní komunikace byly pod korunami stromů navrženy bylinné podrosty, které svým kvetením zpestří bylinné patro v parku a také podpoří biodiverzitu a zlepší vodní režim.

Park přiléhající k ulici Čs. exilu je po revitalizaci určen pro aktivní odpočinek, sport a hru dětí. Park křižují dvě hlavní pěší osy navazující na přilehlé komunikace a hlavní vstup do domu kultury. Na těchto hlavních tazích z betonové dlažby jsou v místech křížení s jinými chodníky umístěny dvě zóny s lavičkami, které olemují trvalkové záhony. Okolo dalších chodníků jsou zóny pro sport nebo hru dětí. V blízkosti domu kultury vznikly dvě hřiště kruhového půdorysu s pryžovým povrchem. První z nich je určeno spíše malým dětem a jsou zde umístěny trampolíny, drobné herní prvky a lavičky. Druhé navržené hřiště je tvořeno pryžovou plochou je zde umístěn basketbalový koš. Toto hřiště bylo záměrně realizováno v rohu parku, kde případný hluk nebude rušit obyvatele okolních bytových domů. Pro individuální sport byly realizovány outdorové fitness prvky (work-out), které jsou částečně umístěny na pryžovém povrchu a částečně v trávníku podél mlatového chodníku. Celý park byl podél pěších cest doplněn lavičkami, šachovými stolky a dalším drobným mobiliářem. V parku byly vysazeny podrostová bylinná patra, jarní cibuloviny a trvalkové záhony.

Revitalizace parku vedle ulice Komenského začala v srpnu 2022 a dokončena byla v červenci 2023. Revitalizace druhého parku proběhla v koordinaci s výstavbou druhého parkovacího objektu za DK Poklad, stavební práce v parku přiléhajícím k ulici Čs. exilu byly zahájeny v srpnu 2024 a dokončeny začátkem prosince 2024.

Foto: Jiří Birke