Šampionem participativního rozpočtu se stal Šampion

Odhlasováno, sečteno, podtrženo. Participativní rozpočet Naše Poruba už zná vítěze a opět u Porubanů uspěl projekt ze sedmého stavebního obvodu.

Vítězem participativního rozpočtu Naše Poruba je projekt Šampion, který navrhla Táňa Hlavatá. Jedná se o sportovně relaxační areál pro pohyb a hry dospělých i dětí, který se bude nacházet na sedmém stavebním obvodě, a to konkrétně vedle základní školy a mateřské školy Jana Šoupala a ulic Svojsíkova a Jiřinková. Plusem je, že herní a sportovní prvky budou umístěny mezi stávající zelení a k dispozici budou celoročně.

„Děkuji všem, kteří hlasovali pro náš návrh Šampion. Nesmírně si toho vážím, zvlášť když oba konkurenční projekty byly tak nápadité a inspirativní. Velké poděkování patří také architektce Lauře Doležalové, která mou představu dokázala nádherně přenést na papír a přiblížit ji veřejnosti. Tento úspěch je výsledkem společné práce a důvěry těch, kteří pro nás hlasovali,“ uvedla navrhovatelka vítězného návrhu Táňa Hlavatá.

Dvůr získá novou herní plochu se zastíněným pískovištěm, lanovým centrem, houpačkami, vzduchovými i běžnými trampolínami, fotbalovými brankami, basketbalovými koši a kombinovanou cvičnou stěnou.

„Projekt pozvedne a zušlechtí dvůr, který je v přímé návaznosti na základní školu a mateřskou školu Jana Šoupala. Součástí návrhu jsou nová výsadba, propustné chodníky, autorské dětské prvky a mobiliář vhodný pro obyvatele všech věkových skupin. Značný důraz je také kladen na principy modrozelené infrastruktury a podporu biodiverzity,“ popsala výhody vítězného projektu architektka Laura Doležalová.

Co bude následovat dále? V lednu a v únoru vypracují projektanti pro vítězný návrh projektovou dokumentaci. Na jaře obvod vysoutěží zhotovitele, který projekt do konce září 2025 zrealizuje.

„Je skvělé, že se díky participativnímu rozpočtu naše Poruba zvelebí další porubský dvůr, což přinese více možností pro trávení volného času i sportovní aktivity. Smutnit nemusí ani ti, kteří tentokrát neuspěli. Své návrhy mohou ještě důkladněji rozpracovat a přihlásit v dalších letech,“ řekla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Do finále participativního rozpočtu postoupily tři návrhy. Ty vybrala odborná porota a spolu s navrhovateli rozpracovali architekti. Každý hlasující měl k dispozici jeden kladný a pokud chtěl, mohl udělit projektu, který se mu nelíbil, i záporný hlas. V letošním roce hlasovalo 1272 lidí. Je to přibližně o sto padesát více než v minulém ročníku. Vítězná návrh získal 419 hlasů (604 plusových a 185 mínusových), na druhém místě skončil nápad s názvem Prostor pro společně strávený čas s 213 hlasy (338 plusových a 125 mínusových), třetí příčku obsadil návrh Dostaňme děti od mobilů s 190 hlasy (319 plusových a 129 minusových). Vítězný projekt může využít až pět milionů korun.