Vše, co jste chtěli vědět o revitalizaci zeleně na Hlavní třídě, ale báli jste se zeptat (anebo jste se ptali jen v internetových diskuzích)
Na podzim minulého roku začala revitalizace zeleně na Hlavní třídě. Hlavním cílem projektu je sjednotit zeleň v celé délce ikonického porubského bulváru a vytvořit z něj atraktivní a barevné místo, které bude kvést po většinu roku, a kde se lidé budou cítit dobře.
Projekt revitalizace zeleně na Hlavní třídě je spolu s proměnou prostoru u Floridy nejviditelnější akcí, kterou městský obvod Poruba realizuje. Není divu, práce se uskutečňují v samém středu Poruby, na místě, které Porubáci mají rádi, a kam pravidelně chodí. Zdá se, že přináší i určitá nepochopení ze strany veřejnosti. Lidé se často a správně ptají na některé z aspektů projektu, bohužel většina dotazů se objevuje pouze v nejrůznějších diskuzích na sociálních sítích a jen málokdy zamíří přímo k nám na radnici.
Proto jsme vybrali nejčastější otázky, na které se pokusíme odpovědět.
Ale ještě předtím je důležité zmínit jednu záležitost. Příprava jakéhokoli projektu je precizní a dlouhodobá záležitost. Pokud se má dělat správně, pracují na ní renomovaní odborníci, kteří za sebou mají pestré portfolio podobných prací. A to platí i v tomto případě. Autorkou návrhu je krajinářská architektka Magda Cigánková Fialová, která má s podobnými projekty dlouhodobou zkušenost. Její ateliér ZAKA22 je držitelem několika ocenění a má za sebou řadu úspěšných projektů. A to i ve veřejném prostoru. Podílel se například na proměně hřbitova v Mariánských Horách nebo na vzniku mokřadu v Hrabové. V Porubě je Magda Cigánková Fialová autorkou projektů na revitalizaci parků na náměstí Vítězslava Nováka a u Domu kultury Poklad. Každý tak může její práci posoudit.
A teď k samotným otázkám.
Mlatová část nad kruhovým objezdem
Mlatové cesty a pěšiny jsou čím dál častější součástí veřejného prostoru. Není to ale žádná novinka. Známé jsou od středověku a najít je můžete třeba v zámeckých zahradách. Jsou tvořeny několika vrstvami kameniva a hlinitopísčité půdy, čím zůstává zachován přírodní vzhled. Díky zhutnění se po ní dobře chodí, a hlavně dobře propouští vodu, což je v městském prostoru nadmíru důležité. Voda zůstává v krajině a neodtéká do kanálu.
Proč byl zvolen mlatový povrch v oblasti parkoviště nad kruhovým objezdem? Původně tam byla směs chodníčků a zelených a kamenných ploch, které lidé zcela nekontrolovaně pošlapávali při cestě z a na parkoviště. Mlatový povrch celou oblast sjednotí, a navíc nabízí i výše popsané ekologické benefity. Při jeho tvorbě byl použit jeden z nejkvalitnějších českých materiálů. Kamenivo, ze kterého vzniká, má narůžovělou barvu, proto je i povrch do růžova. Celý povrch se ještě bude zhutňovat, aby vytvořil kompaktní pochozí plochu u parkoviště. Místo doplní vyvýšené záhony s levandulí a lavičky.
V Ostravě lze mlatové cesty najít na nejrůznějších místech sloužících k odpočinku.
Štěrkové záhony
Kdo kdy viděl, aby se rostliny sadily do štěrku? Možná vás to překvapí, ale je to celosvětový trend, který rostlinám nejenom ve městech přináší spoustu výhod. A opět to není žádná novinka, kterou můžete vidět jen na Hlavní třídě. V Porubě podobné záhony už několik let fungují například u Slovanu, u vozovny (kde už krásně kvetou narcisy) nebo u Oblouku.
Je to štěrkový mulč, který časem zaroste zelení. Jeho největší výhodou je, že brání růstu plevelům a už jen vrstva vysoká sedm centimetrů dokáže zadržet obrovské množství vody. Na rozdíl od organické mulče se nevyplavuje do okolí, ale zůstává stabilně na svém místě.
Odstranění keřů
Živé ploty jsou součástí Hlavní třídy teprve v posledních desítkách let. Při pohledu na staré fotky je jasné, že záměrem architektů bylo vytvořit otevřený bulvár podobný například pařížské Champs-Élysée. Proto středový pás lemovaly pouze stromy, keře byly vysazeny jen sporadicky. Cílem aktuálního projektu je vrátit Hlavní třídě její původní vzhled, jak byl zamýšlen při výstavbě v padesátých letech, což pochvalně kvitovali i památkáři, s kterými byl záměr revitalizace Hlavní třídy projednáván.
Keře navíc tvořily bariéry a ty byly ideálním místem pro nejrůznější existence, které je navíc využívaly jako záchod a odpadkové koše. Ptákům i nadále budou sloužit k úkrytu stromy, které jsou pro jejich hnízdění vhodnější, a pestrá výsadba přiláká i více hmyzu, který jim slouží jako potrava.
Lavičky bez opěradel
Na Hlavní třídě teď už budou jen lavičky bez opěradel a starší lidé si tak nebudou moci odpočinout, protože sezení pro ně nebude komfortní. Takový názor vznikl na základě původních vizualizací, které ukazovaly prostor u parkovišť. Ano, tam budou lavičky bez opěradel. Na ostatních místech však budou mít opěradla a bude jich minimálně stejně jako v minulosti.
Beton
Ničíte zeleň a nahrazujete ji betonem. I to se ozývá v souvislosti s revitalizací zeleně na Hlavní třídě. Pro znalce je to triviální, ale pro laiky je možná důležité připomenout, že beton se vyrábí smícháním cementu, vody, písku a štěrku či kameniva. To všechno se promíchává dohromady a vytváří se tak homogenní hmota, která se používá ke stavbě různých konstrukcí. K takovému procesu při revitalizaci zeleně na Hlavní třídě nedošlo a nedojde. Používá se přírodní kamenivo, ale beton rozhodně ne.
Vyčkejme, až všechno rozkvete
Revitalizovaná část Hlavní třídy postupně rozkvétá. Zkuste jí dát šanci, pozorujte, jak se proměňuje v průběhu celého roku a teprve pak třeba společně můžeme posoudit, zda se projekt povedl, nebo ne. My jsme přesvědčeni, že se povede. Předchozí projekty Magdy Cigánkové Fialové jsou zárukou kvality. A věříme, že i vám, pokud budete k projektu přistupovat bez předsudků, se Hlavní třída bude líbit.