Začalo sečení trávy, co nás čeká?

Externí firmy začaly v minulých dnech se sečením trávy. Postupně budou procházet celou Porubou a první seč by měly mít hotovou přibližně za tři týdny. Pokud jim nezkříží plány počasí.

Jedním z velkých témat, které se objevuje každý rok, je sečení trávy. Někdo se ptá, proč se neseče více, druhý má zase pocit, že se seče hodně. Dalšího pak zajímá třeba to, proč u jejich domu není posečeno a ve vedlejší ulici už ano. Prostě otázek je každoročně mnoho a my se vám aspoň na některé pokusíme odpovědět.

Sečení trávy letos začalo v pondělí 24. dubna. Zajišťují ho tři firmy, které mají Porubu rozdělenou, a zodpovídají za to, že v jejich části budou práce odvedeny v maximální kvalitě. Jednotlivými obvody se jejich zaměstnanci propracovávají postupně. Je to efektivnější, než kdyby neustále přejížděli, spalovali zbytečně pohonné hmoty a ztráceli čas.

„Staráme se přibližně o 240 hektarů zelených ploch a trvá asi tři týdny, než firmy celou plochu posečou. Samozřejmě mluvím o ideálních podmínkách. Pokud třeba dlouho prší, termín se logicky posouvá. Firmy jsou schopny nasadit více než třicet sekaček, desítky strunových sekaček a přibližně sedmdesát lidí,“ uvedl vedoucí odboru technických služeb a zeleně Pavel Janků.

Firmy sečou jednotlivé plochy přibližně 4x ročně. „Jsou samozřejmě lokality, které se sečou častěji. Jde například o místa, kde se pohybuje velké množství lidí, nebo okolí dětských hřišť. Obecně platí, že v létě, kdy je sucho, se práce zastavují, aby nedocházelo ke spálení travnatých povrchů. Je to jedno z opatření, kterým se snažíme reagovat na změny klimatu. Ale rozhodně není jediné. Dalším jsou květinové louky, které vysadíme i letos, a mozaiková seč, kdy na některých místech necháváme část neposečenou. Ve smlouvě s firmami máme zakotveno i to, že nesmějí sekat takzvaně na hlínu, vřdy musejí nechat určitou výšku trávy,“ řekla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Firmy, které mají na starost údržbu zeleně, se ale nezabývají jen sečením trávy. Jejich úkolem jsou na jaře a na podzim úklid spadaného listí a sběr spadaných větví.

Další informace týkající se údržby zeleně najdou zájemci v sekci Nejčastější dotazy na webu fajnovaporuba.cz. „Chtěli jsme se vytvořit jedno místo, kde lidé najdou srozumitelné odpovědi na otázky, se kterými se na nás obracejí. A myslím, že se nám to povedlo. Snažili jsme se pokrýt celé spektrum činností úřadu a lidé se tam dozvědí praktické věci, jak si třeba vyřídit doklady, a spoustu zajímavostí o zeleni, parkování, opravě chodníků a podobně,“ dodala starostka.