Hlasování rozhodne, kam poputuje pět milionů
Jeden z porubských stavebních obvodů získá novou dominantu pro trávení volného času i sportovní aktivity. Stane se tak díky hlasování, do kterého se nyní mohou Porubané zapojit. A to od 4. do 24. listopadu.
Letošní ročník participativního rozpočtu Naše Poruba dospěl k hlasování. O vítězství usilují tři projekty, které navrhli sami Porubané. Hlasovat je možné zde.
Pro zvelebení čtvrtého obvodu se rozhodla Ivana Flídrová, která navrhla projekt Dostaňme děti od mobilů. Jeho záměrem je vybudovat bezbariérové víceúčelové hřiště s novými herními prvky na prostranství mezi domy Opavská 6123/18b, 6031/8 a 6032/10. Využívat jej budou moci obyvatelé z okolních domů i předškoláci z nedalekých mateřinek.
Sportovně relaxační areál pro pohybové a herní aktivity dospělých i dětí Šampion předložila Táňa Hlavatá. Umístila jej na sedmý obvod, a to konkrétně vedle ZŠ a MŠ J. Šoupala a ulic Svojsíkova a Jiřinková. Herní a sportovní prvky se budou nacházet mezi stávající zelení a školákům i dospělým budou sloužit po celý rok.
O proměnu pátého obvodu se snaží Lucie Boščíková. Její nápad dostal název Prostor pro společně strávený čas. Autorka navrhuje nahradit dosavadní rozbité betonové hřiště ve dvoře mezi domy na ulicích Maďarská a Mongolská za sportoviště s workoutovým hřištěm a lanovou dráhou. Počítá se i s úpravou zeleně a s přidáním laviček.
„Společným jmenovatelem letošních projektů je fakt, že výrazným způsobem oživují veřejný prostor. Jejich výhodu vidím i v tom, že jsou určeny nejen pro děti různého věku. Ty se díky tomu naučí komunikovat v kolektivu a zároveň budou mít další možnosti, jak se formou zábavy udržovat v pohybu,“ uvedla k projektům starostka Lucie Baránková Vilamová.
Veškeré informace k hlasování, které probíhá do 24. listopadu prostřednictvím aplikace Munipolis, jsou uvedeny na webu naseporuba.cz. S dotazy se lze obrátit na koordinátorku participativního rozpočtu Kristýnu Špačkovou na e-mailové adrese naseporuba@moporuba.cz.
Hlasovat mohou všichni obyvatelé Poruby starší 15 let. K dispozici mají jeden kladný hlas pro
námět, který by chtěli podpořit, případně lze udělit i jeden záporný hlas pro projekt, který se jim nezamlouvá.
Pro vítězný návrh, jehož realizace se předpokládá do podzimu 2025, je vyčleněno pět milionů korun.
Sedmý ročník participativního rozpočtu byl zahájen letos v březnu. Opět byl zaměřen na komplexní proměnu celých dvorů či prostranství v okolí domů. Přijato bylo sedm návrhů. Odborná porota složená z architektů, krajinářů a ze zástupců radnice vybrala tři projekty. Poté je architekti společně s navrhovateli rozpracovali do podoby ideových záměrů, včetně vizualizací. Během října se v místech případné realizace konala setkání autorek a architektů s veřejností.