Rekonstruovaný Poklad otevřel své brány

Od počátku srpna měly již stovky lidí možnost zhlédnout v rámci různých kulturních akcí divadelní sál nově zrekonstruovaného Pokladu, své brány však jako celek tento kulturní stánek otevírá dnes, ve středu 25. srpna, a to po devíti letech od svého uzavření. Kompletní rekonstrukce objektu od počátku vyšla město na 453 miliony korun bez DPH, včetně veškerého vybavení. Kulturní akce, kino, SeniorInfo i pohybové aktivity poběží naplno od 1. září. V okolí budou nadále probíhat navazující investiční akce města i obvodu, jejichž cílem je dotvořit i okolní veřejný prostor.

„Poklad byl – a věřím, že stále je – pro mnoho Ostravanů i předních českých umělců už od 60. let dobře známým místem. Je to srdce Poruby, odkaz kvalitní kultury a zábavy. Několik let náročné rekonstrukce představovaly často zkoušku odvahy a vytrvalosti, jak ale dnes můžeme vidět, vyplatilo se. Nový Poklad představuje skutečně důstojné a reprezentativní místo a já mu přeji, aby byl naplněn kvalitním kulturním obsahem, který si znovu najde své věrné publikum,“ řekl primátor Ostravy Tomáš Macura.

Projekt rekonstrukce Pokladu dle návrhu studia Platforma architekti vznikl v roce 2009. Samotná rekonstrukce pak by zahájena v roce 2012. S ohledem na technické problémy však musela být dvakrát přerušena, po aktualizaci projektu byly práce opětovně zahájeny v srpnu 2019 Společností Poklad Z+G+R, tvořenou firmami Zlínstav, Geosan Group a Ridera Stavební. Od srpna 2021 je stavba formálně uvedena do provozu.

Návštěvníkům je v Pokladu k dispozici divadelní sál pro 400 lidí, společenský sál, malá scéna pro 100 osob, cvičební sál, pět salonků, kino pro 74 diváků. Součástí objektu je restaurace s terasou a klubovým prostorem. Interiéry do celého objektu dodala společnost Premier Interiors s.r.o.  Jediným prostorem, který zůstává návštěvníkům nepřístupný, je společenský sál, a to kvůli technickým problémům s podlahou. Aktuálně probíhá zjišťování příčiny, následně bude položena podlaha a hotovo by mělo v být v říjnu tohoto roku.

„Náročná rekonstrukce je téměř u konce, téměř proto, že tak, jak nám Poklad v průběhu celé stavby připravoval překvapení, tak na závěr si nechal také jedno v podobě problematické vysoké vlhkosti podlah v hlavním sále, kterou nadále řešíme. Jedná se o záležitost, která již však nemá dopad na celkový provoz, a proto jsme Poklad rádi otevřeli,“ vysvětlila náměstkyně primátora Zuzana Bajgarová a doplnila, že v bezprostředním okolí pokračuje návazná investiční akce města, výstavba parkovacího objektu s termínem dokončení na přelomu roku 2021 a 2022 a následovat bude i obnova zeleně v předprostoru objektu a revitalizace přilehlých parků pod vedením městského obvodu Poruba.

Pestrý kulturní program slavnostního otevření Pokladu doplní koncert kapely Swingalia a závěr středečního programu patří první dámě českého soulu, ostravské rodačce, skvělé zpěvačce, pianistce a skladatelce Marii Rottrové na Letní scéně Amfi. 

„V letošním roce slavíme hned dvakrát. Dnes vítáme první oficiální návštěvníky Pokladu, pro které máme připraveno spoustu akcí. V závěru roku oslavíme šedesátiny. Program dvou společenských zařízení ve městě, která fungují pod jedním vedením, jsme se rozhodli poněkud odlišit – zatímco Akord na Jihu nabízí spíše mainstream, Poklad bude více alternativní,“ uvedla jednatelka společnosti Akord & Poklad Darina Daňková.

Novinku Pokladu představuje moderní kino s kapacitou 74 míst. Divadelní sál bude hostit herce a hudebníky, Malá scéna zajímavé workshopy či diskuzní fórum se zajímavými osobnostmi v podobě přednáškových sérií zaměřených na aktuální témata dnešní doby s názvem InspiroHub. Jako scéna pro mladé začínající umělce či artově laděné produkce poslouží nový Hudební klub, který už v září přivítá další ročník soutěže amatérských kapel www.lihen.cz. Poklad nabídne také KreativShopu – koncept workshopů a seminářů nejen pro umělecky zaměřenou veřejnost.

Poklad hned od září nabídne také pohybové kurzy. Od pondělí až do pátku vždy od 16 hodin budou k dispozici kurzy jógy, pilates, cvičení na míčích, bosu i funkční trénink. Dopolední cvičení je zatím naplánováno na čtvrtek. Permanentky na lekce, které se uskuteční ve cvičebním sále v prvním patře, budou v prodeji od září.

„Své místo v Pokladu najdou rovněž starší generace, pro které je připravena řada projektů: pravidelná setkání Klubu seniorů každou druhou středu v měsíc, Seniorská akademie s nabídkou 15 vzdělávacích modulů, nový prostor tzv. SeniorInfo (https://dkpoklad.cz/top-9-na-uvodni-strane/seniorinfo/ ). To najdete hned po levé straně při vstupu do Pokladu a pro začátek bude otevřeno 2x týdně (úterý dopoledne, čtvrtek odpoledne). Jedná se o místo určené pro setkávání, ale také poradenství z oblasti sociální, právní i psychologické. A nezapomněli jsme ani na ty, kteří u nás byli zvyklí cvičit,“ doplnila Darina Daňková.

K osvěžení již slouží vnitřní část restaurace i její terasa. Otevírací doba je od neděle do čtvrtku od 11 do 22 hodin a v pátek a v sobotu od 11 hodin do půlnoci. Její aktuální nabídka je zveřejněna na www.dkpoklad.cz/restaurace nebo na Facebooku @Restaurace Poklad.

Všechny informace o otevření Pokladu i jeho programu, který je stále doplňován, najdete na webových stránkách www.dkpoklad.cz, FB profilu @dkpoklad a Instagramu #dkpoklad.cz. K odběru newsletteru, který pravidelně přináší novinky o programové nabídce Pokladu, se lze přihlásit na www.dkpoklad.cz.

Dům kultury Poklad se slavnostně otevíral 29. prosince 1961 pod názvem Klub pracujících Poruby. Jednalo se o jediné kulturní zařízení v největším ostravském sídlišti Poruba, kde tehdy žilo 50 tisíc obyvatel. Jeho součástí byl divadelní, loutkový, přednáškový a baletní sál i klubovny. Od roku 1968 byl v provozu amfiteátr s letním kinem až pro 1700 osob.

Od června 2008 je objekt DK Poklad majetkem města Ostravy. V roce 2009 byla jeho část prohlášena Ministerstvem kultury České republiky kulturní památkou a byl zapsán do seznamu nemovitých kulturních památek ČR.

Publikováno dne 25.8.2021