Zelená Porubě: další nápad už slouží lidem

  • Úvod
  • Novinky
  • Zelená Porubě: další nápad už slouží lidem

Projekt participativního rozpočtu Zelená Porubě má smysl a návrhy, které prošly hlasováním, se Poruba co nejrychleji snaží realizovat. V loňském roce uspěly dva nápady a jeden z nich už je hotov. Konkrétně se jedná o rekonstrukci hřiště na ulici Františka Čechury. Návrh pod názvem Hřiště jedna rodina loni skončil na druhém místě.

Na hřišti nově přibyly svahová skluzavka, trampolína, houpačkové hnízdo, fotbalová branka a koš na basketbal, dětský domeček, přístřešek na hračky, stůl a stínidlo nad pískoviště.

„Kromě toho byla ve spolupráci se zaměstnanci oddělení technických služeb úřadu upravena dopadová plocha u skluzavky, byly odstraněny nevyužité kůly z hřiště a použity na stínidlo nad pískovištěm. Opravena byla i lana v jednom z původních herních prvků. Rekonstrukce vyšla na necelých 270 tisíc korun,“ uvedl koordinátor projektu Zelená Porubě Pavel Konečný.

Slavnostní otevření hřiště se za účasti starostky Lucie Baránkové, místostarosty Miroslava Otiska a obyvatelů okolních domů uskutečnilo v pátek 2. srpna.

Realizuje se i druhý úspěšný návrh z loňského roku. Před Základní školou Ivana Sekaniny vzniká nový předprostor. Na opravené asfaltové ploše si děti budou moci zahrát piškvorky, twister, poznávat listy a stromy a zahrát si i další hry. Součástí rekonstrukce bude také nové posezení pro děti.

Zelená Porubě je projekt participativního rozpočtu, který funguje na principu, že lidé navrhnou, co by chtěli ve veřejném prostoru vylepšit, a návrhy, které uspějí v hlasování, Poruba realizuje. Letos se koná už čtvrtý ročník. V předchozích třech uspělo třináct nápadů a dvanáct z nich už slouží lidem. Například jde o pítko na Hlavní třídě, hodiny na Alšově náměstí, discgolfové hřiště pod Sportovním areálem Poruba nebo několik dětských hřišť.

Letos poprvé budou lidé hlasovat ve dvou kategoriích, kde se dohromady rozdělí dva miliony korun. Na velké projekty, kde je rozpočet nad sto tisíc korun, půjde 1,7 milionu korun. Zbývající peníze se rozdělí mezi malé projekty, jejichž rozpočet je nižší.