Domovníci v Porubě? Projekt, který funguje

Před rokem dostaly domy ve správě Poruby nové domovníky a po dvanácti měsících je možné říct, že projekt se až nečekaně dobře osvědčil.

Osm lokalit, 820 bytů a devět domovníků. A k tomu i spousta zajímavých příběhů. Třeba o tom, jak v Oblouku vznikly klubovny pro děti i dospělé, jak si nájemníci opravili hřiště na Slavíkově ulici, o nových zvoncích, vyklizených sklepech, opravených schránkách, vymalovaných chodbách či besedách pro seniory. To vše se skrývá pod nenápadným názvem Domovník-preventista. Projekt spustila Poruba loni a je spolufinancován Evropskou unií z operačního programu Zaměstnanost plus.

„O domovnících jsme uvažovali řadu let. Intenzivně pak od doby, kdy jsme koupili Oblouk. Jejich prostřednictvím jsme chtěli efektivněji spravovat majetek. Hledali jsme inspiraci jinde a postupně jsme získávali jasnou představu o tom, jak by jejich práce měla vypadat. Potom jsme objevili dotační výzvu, která přesně naplňovala to, co jsme chtěli. Tedy nejenom, aby nám domovník pomáhal se správou domu a dělal menší opravy, ale také aby fungoval jako prostředník mezi námi a nájemníky. To se povedlo a dnes devět domovníků slouží svým způsobem jako prodloužená ruka našeho byťáku,“ uvedl místostarosta Jan Dekický, který má bytový fond na starost.

Domovníci působí jen v místech, kde má Poruba celé domy. Spuštěn byl loni v říjnu a domovníky se stali lidé, kteří v lokalitě bydlí a nájemníci je znají. „Hledali jsme lidi, kteří by zvládli všechny naše požadavky. To nějakou dobu trvalo, a nebudeme zastírat, že s některými jsme se museli rozloučit. V současné době máme k dispozici skvělý tým, který má respekt u nájemníků a postupně krok za krokem proměňuje naše domy k lepšímu. A to tak výrazně, že jsme to ani tak nečekali,“ dodal místostarosta Jan Dekický.

Šest domovníků je zaměstnáno na hlavní pracovní poměr, tři na dohodu. Základem jejich práce je komunikace s nájemníky. „Získali jsme díky nim dokonalý přehled o domech. Celou dobu jsme si mysleli, že o našich nájemnících víme vše, co vědět potřebujeme. Ale s příchodem domovníků se vzájemná komunikace prohloubila a dnes máme mnohem lepší přehled, co lidi trápí a co potřebují. Díky tomu, že slouží i jako prostředníci mezi námi a nájemníky, výrazně ubylo stížností, protože většinu problémů dokáží vyřešit sami. Projekt nám přináší i výrazné ekonomické úspory. Už jen proto, že drobné opravy jsme schopni dělat ve své režii,“ popsala pozitiva vedoucí odboru bytového hospodářství a údržby budov porubské radnice Petra Lehká.

Existují i negativa? „Když budu dlouho přemýšlet, tak snad jen to, že nájemníci si na domovníky zvykli a chodí za nimi se svými problémy a nápady. Pro nás to znamená zvýšené požadavky na opravy a práce v domech. Ale protože chceme mít domy čím dál hezčí, tak i to je vlastně pozitivní,“ podotkla Petra Lehká.

Dotace skončí v roce 2026 a Poruba už nyní přemýšlí, co dál. „Věříme, že program bude v nějaké podobě pokračovat i dále. Pokud ne, chceme najít nové způsoby financování. Projekt se opravdu osvědčil a velmi pozitivní zpětnou vazbu máme i od samotných nájemníků. Takže v něm chceme pokračovat,“ řekla starostka Lucie Baránková Vilamová.

Projekt Domovník-preventista je spolufinancován Evropskou unií z operačního programu Zaměstnanost plus.